Visszapillantó


Ez a ciklus a közelmúlttal, a rendszerváltás előtörténetével és történetével foglalkozó írásokat tartalmaz.

HELSINKI ÉS A HELSINKI MOZGALOM

A Helsinki Egyezmény aláírása és a Moszkvai Helsinki Csoport megalakulása a rendszerváltás előtörténetének meghatározó eseménye volt. Ezért soroltam az erről szóló három írást külön alciklusba.

A vörös cápa napja

Brezsnyev pártfőtitkár a Szovjetunió történetének legdiadalmasabb pillanatában, 1975. augusztus 1-én írta alá a Helsinki Záróokmányt, amely szovjet értelmezése szerint nemzetközi egyezménnyel szentesítette Európa kettéosztását. Nem is a Helsinki egyezmény, hanem annak civil olvasata indította el a folyamatot, amely a szovjet birodalom széteséséhez vezetett.

„Ez Önöknek jutott eszébe!”

2011-ben részt vehettem és felszólalhattam a Moszkvai Helsinki Csoport megalakulásának 35. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Az alapítók jelenlétében mondhattam el, a történelmi jelentőségű helsinki folyamatot, amely a szovjet birodalom széteséséhez vezetett, nem a Helsinkiben aláírt nemzetközi egyezmény indította el, hanem tizenegy ellenzéki abszurdnak tetsző elhatározása, hogy számon kérik a szovjet kormányon a Helsinki Záróokmányban tett ígéreteit. A Moszkvában, angolul elmondott beszéd jóval rövidebb volt, mint az itt közölt, megszerkesztett változata.

Sötétség és fenn-héj

2005. november 20-22-én a Magyar Helsinki Bizottság konferenciát rendezett az emberi jogok helyzetéről. Budapestre érkezett Václav Havel, Karol Schwarzenberg, a Nemzetközi Helsinki Szövetség korábbi elnöke, Szergej Kovaljov, a szovjet szamizdat kezdeményezője, Jurij Orlov, a Moszkvai Helsinki Csoport alapítója, mindketten sok évet töltöttek szovjet kényszermunka-táborokban. A magyar sajtó azonban alig vett tudomást róluk. Neves médiaszemélyiségek azt mondták, a mi hallgatóink, nézőink ezeket az embereket, Havel kivételével, nem ismerik. Mi sem ismerjük őket, azaz nyilvánvalóan nem is fontos emberek.

A vég kezdete

A havilap-Beszélő hónapról-hónapra összeállítást közölt a Kádár-rendszer egy-egy évéről. Az összeállítás középpontjában az évesszé állt. Az 1985-ös évről írtam, mert úgy véltem, ezzel az évvel kezdődött meg a rendszer szétesésének megállíthatatlan folyamata. Írásomat három esemény köré rendeztem. Tavasszal az országgyűlési választásokat megelőző jelölőgyűléseken spontán jelöltek is felléptek. Nyáron közös tanácskozást rendeztek a rendszer liberális és népi ellenzékének tagjai. Ősszel a –Nemzetközi Helsinki Szövetség alternatív Kulturális Fórumot szervezett Budapesten.

„A magamutogatásnál fontosabb…”
(Dokumentumfilm a Beszélőről)   

A Magyar Televízió kétrészes dokumentumfilmet mutatott be a Kádár-rendszer utolsó tíz évében kiadott, hivatalos engedély nélkül, de rendőri zaklatások közepette megjelent kiadványokról. A film azonban egyoldalú képet adott a demokratikus ellenzékről, a cenzúrázatlan kiadványokról és készítőikről.

A harmincadik évforduló huszadik évfordulóján
                                                                                                                                
1956-ban a társadalom túlnyomó többsége nemzeti függetlenséget, többpárt-rendszert, pluralista demokráciát akart. A demokratikus ellenzék a Kádár-rendszer utolsó éveiben erre az 56-ra emlékezett kezdetben magánlakásokon, majd betiltott utcai rendezvényeken. 2006-ban a kormány rendőrkordonnal védett állami ünnepen emlékezett meg a forradalom évfordulójáról. A kordonon kívül erőszakos tüntetők támadtak rá a rendőrökre, a rendőrség pedig aránytalan brutalitással válaszolt. De mit jelentettek ezek az alapvető fogalmak – függetlenség, szabadság, demokrácia – a forradalom napjaiban, az elnyomás évtizedeiben és a rendszerváltás után?

A megvalósult Éden

A kötetben elsősorban jobboldali szerzők szerepeltek, de szerepeltek benne a szamizdat Beszélő egykori munkatársai is. Én azért fogadtam el a felkérést, mert ezzel is ki akartam fejezni, hogy elutasítom az ország és a kultúra kettészakadását. A kötetben írásom változtatás nélkül jelent meg.

Az írás áttekinti a rendszerváltás előzményeit és krónikáját, így tartalmilag részben megegyezik a Visszapillantó ciklus más írásaival. Szerepeltetését azért tartottam fontosnak, mert úgy hiszem, a cikk, főként jobboldali olvasókra számítva is, liberális értékek alapján tekinti át a rendszerváltás és az utána következő évek politikai eseményeit.

Az emberi jogok ügyétől a rendszerváltás jelszaváig

Ez az írás a Solt Ottilia születésének hetvenedik évfordulója alkalmából rendezett emléknapra készült. (Fuga, 2014. február 8.) Solt Ottiliára azonban nem lehet úgy emlékezni, hogy ne essék szó a SZETÁ-ról, SZETÁ-ról pedig nem tudok úgy beszélni, hogy ne beszéljek a demokratikus ellenzék létrejöttéről és szerepéről a rendszer-váltásban. Mindez együtt persze szétfeszítette volna a konferencia kereteit. Tekintettel az együttesen meghatározott időkorlátra, írásomnak csak mintegy a felét olvastam fel. Megtiszteltetés számomra, hogy a Beszélő a teljes szöveg közlését vállalta.  

Nahát, már harminc éve
(A monori tanácskozás évfordulója)

Az urbánusnak is nevezett liberális ellenzék és a népi ellenzék találkozását 1985 júniusában sokan az ellenzék történetének egyik legnevezetesebb eseményeként tartják számon, amely a két tábor együttműködésének ígéretét hordozta. Számomra az előadások és a viták szövegének elolvasása inkább az jelentette, hogy a két közösséget áttörhetetlen világnézeti fal választja el, az együttműködés közöttük s jövőben sem lesz lehetséges.

Egy elkallódott és megkerült történelmi dokumentum

Pártunk és kormányunk másfél évig tartó ünnepség-sorozattal emlékezik meg a rendszerváltás (rendszerváltozás, rendszerváltoztatás) harmincadik évfordulójáról. Gondosan ügyel azonban arra, hogy megemlékezések szervezői és szereplői között ne legyenek olyanok, akiket a Kádár-rendszer „ellenzéki-ellenséges elemeknek” minősített, akiket megfosztott az állásuktól, útlevelüktől, akiknek az otthonát felforgatta, átkutatta, akiket az utcán zaklatott. Nemrégiben a kezembe akadt a rendszerváltás egy dokumentuma, amelyet majdnem harminc éve elveszettnek hittem. A harmincadik évforduló talán elégséges indok arra, hogy elbeszéljem a történetét.   

A rendszerváltás két pillanata

A Litera felkért néhány írót, publicistát, hogy a rendszerváltás harmincadik évfordulójára, Privát rendszerváltás című sorozatuk számára írják meg a rendszerváltáshoz kapcsolódó személyes emlékeiket. Erre a felszólításra jött létre az alábbi két írás. 

Szabadság a rácsok között

Jurij Pavlovics Guszev (1939. január 28.) műfordító, irodalomtörténész, esszéista.  Az egyetem elvégzése után Kárpátaljára került, két faluban tanított, Rafajnaújfaluban (Rafajlovo) és Váriban (Vari). Mindkét község a beregszászi járásban van, lakosságuk 95 százalékban magyar. Guszev itt sajátította el a magyar nyelvet, és szerette meg a magyar irodalmat. Részt vett Balassi Bálint összes verse, valamint Az ember tragédiája lefordításában, lefordította Mikes Kelemen Törökországi leveleit. Mindhárom kötet a rangos Lityeraturnyije Pamjatnyiki sorozatban jelent meg. Műfordítói munkásságáért 2008-ban elnyerte a Balassi Bálint-emlékkardot. A 20. századi magyar irodalomból lefordította Németh László két regényét (Bűn, Irgalom), Illyés Gyula: Hunok Párizsban című művének egy részét, Szabó Magda Régimódi történetét, Konrád Györgynek az 1960-as, 70-es években írt szépirodalmi műveit (A látogató,  A városalapító, A cinkos), Kertész Imre Sorstalanságát és három további művét. A szépirodalmi szamizdat egyik kezdeményezője Magyarországon Farkas Péter volt, aki 1982-ben Németországba emigrált, neve így a demokratikus ellenzék körein kívül kevésbé volt ismert; Jurij Guszev azonban „rátalált”, több művét lefordította, így a Nyolc perc című hosszabb elbeszélését is. Napjaink magyar irodalmát éber szemmel követő irodalmárként sorolta a lefordítandó szerzők közé Háy Jánost: két regényét is lefordította. A múlt évben magyar nyelvű levelet kaptam tőle: arra kért, írjam meg esszészerűen az 1981–1989 között megjelent, „szamizdat” Beszélő történetét. Örömmel tettem eleget a felkérésnek. Írásom az Orosz Tudományos Akadémia kiadványában jelenik meg.